דברים שאפשר לומר לאישה

ר"ב ירושלמי


לפני כמה ימים ראיתי בפייסבוק סיפור שתפס את עיני: בחורה אחת, נקרא לה י', ראתה גבר שהתנהג בגסות כלפי מלצר במסעדה ביפו. בתגובה למה שראתה, הפטירה הבחורה את המילה "חצוף". בתגובה לזאת צעק לעברה הגבר האלים: "יא מכוערת, תסתמי את הפה, מי יגע בך עם מקל״

הוא צעק זאת לעברה אף על פי שלא היה, לכאורה, שום קשר בין הסיטואציה לבין העלבון, שעסק במיניותה באופן וולגרי.

אבל חוסר קשר זה הוא רק לכאורה, שהרי במערכת החברתית שאנו חיים בה, נוצרו נורמות לגבי עלבונות השמורים לנשים ואלה השמורים לגברים, נורמות שאף על פי שהן נסתרות מן העין, הן בהירות כשמש למי שעושה בהן שימוש כוחני תדיר.

כמה פעמים למשל שמעתם את העלבון "לא הייתי נוגעת בך עם מקל" מפי אישה? ובאיזה הקשר שמעתם זאת?

עכשיו – כמה פעמים שמעתם את המשפט הזה מופנה לאישה/בחורה/ילדה/נערה? ובאיזה הקשר? ומה עם: "תראו אותה – איזו מכוערת, אמא'לה"

שימו לב שפעמים רבות אין בהכרח קשר בין עלבונות אלה לבין הסיטואציה שבה הם נאמרים.

לאחרונה, אורן חזן פתח את פיו נוטף המרגליות ואימץ את כל כוחו כדי להעליב את חברת הכנסת מיכל בירן, וכיצד הוא בחר לעשות זאת? על ידי התייחסות אל המראה החיצוני של אותה חברת כנסת, ששוב – לא היה קשור, לכאורה, לסיטואציה.

"אפילו דילרית לא הייתי נותן לך להיות" הוא אמר לה, לאחר שבירן התייחסה אליו כ"מנהל קזינו". בתגובה, בירן כינתה אותו סרסור, והוא בעקבות זאת הציע לה "למלא טופס עבודה", אבל אז חזר בו ואמר ש"גם ככה אף אחד לא ירצה להסתכל עלייך".

ההתנהגות של אורן חזן נתפסה במקרה במצלמה, אבל הטבעיות שבה משפט זה נפלט מפיו מרמזת כי לא הייתה זאת הפעם הראשונה, וסביר להניח שגם לא האחרונה שהוא נקט בעלבון מעין זה כלפי אישה.

מיד לאחר המקרה שאירע בינו ובין ח"כ בירן, העירה לו חה"כ רחל עזריה וקראה לעברו "שוביניסט". הוא נשמע מופתע לשמע הכינוי הזה: "עכשיו אני שוביניסט?" ענה לה, כאילו לא הציע שניות לפני כן לקולגה שלו "טופס עבודה" לזנות, מיד לפני שהשתמש במעמדו החברתי (כגבר) כדי לפסול את ההיתכנות המקצועית של העניין.

אף אחד לא יסתכל עלייך

הביטוי החזירי "אף אחד לא יסתכל עלייך" מטרתו להשפיל את חברת הכנסת אליה כוונו הדברים, באמצעות החלוקה הברורה: הגבר אמור "לרצות" והאישה אמורה "להירצות", ואם היא אינה יכולה "להירצות" בסיטואציה של סחר מכר, היא שווה כקליפת השום, שהרי בכך אישה נמדדת, גם בכנסת.

אז למען הסר ספק, חזן וכל גבר שמשתמש במראה של אישה/נערה/ילדה כדי להשפיל, להפחיד, לדכא, או להעליב, הוא שוביניסט. משיכה פיזית או חוסר משיכה פיזית בין גבר לאישה תמיד יתקיימו בחברה שלנו, אבל בינתיים, הגברים הם בעיקר אלה שנמצאים במעמד כדי לייצר מצב בו המראה של המין השני הוא רלוונטי לכל דיון בכל עניין.

פעם, כשהייתי בהפגנה נגד פשיסטים בירושלים (פשיסטים, קרי, אנשים עם חולצות שעליהן כתוב "תג מחיר", ושצעקו "מוות לערבים", ו"כהנא חי", והטיפו לפגוע בערבים, ועוד) נתקלתי גם אני בסיטואציה דומה. משום מה משכתי תשומת לב, ויצא שדיברתי עם כל מיני אנשים אחרי ההפגנה, בעיקר מ"הצד השני". כל מיני נערים התגודדו סביבי והתווכחו איתי על אודות נושאים הקשורים בהפגנה. בשלב כלשהו התגודדו סביבי נערים מסוג מעט אחר – אלים יותר, עם חולצות בעלות הדפס גולגולת, חרבות ועוד כהנה וכהנה (או כהנא וכהנא)…   צ'יק צ'ק השיחה התגלגלה לפינה אלימה, והדבר שאני זוכרת יותר מכל הוא שמהר מאוד התחילו לכנות אותי בשמות כמו "מכוערת", "גועל נפש" ועוד כינויים המתייחסים למראה הפיזי שלי, כביכול.

הייתה זאת הפעם הראשונה שראיתי בבהירות כיצד מתקפת הכינויים מהסוג הזה פועלת על נשים. השיטה היא להשפיל אותן במימד שבו יש עדיין הסכמה רווחת בחברה שלנו – היינו שמראיהן של נשים הוא החלק הבסיסי ביותר ואולי גם החשוב ביותר באישיות שלהן.

אני זוכרת את עצמי בתור נערה חושבת שאין לי זכות קיום משום שאיני יפה מספיק, ומפתחת כל מיני מחשבות על יופי ועל מקומי בעולם בגיל מאוד צעיר. בשלב אחר של חיי שאלתי את עצמי, אם אחרי הכל לא עדיף להיות מכוערת, "לא מושכת", כדי שייקחו אותי ברצינות, האם לא עדיף להסתיר את ה"נשיות" שלי וכו' כדי שייקחו אותי ברצינות בהקשרים של מחשבה, עבודה ועוד. את שתי המחשבות מאחדת ההבנה האינסטינקטיבית של ילדה/נערה לכך שהמראה שלה הוא קריטי לאופן שבו מתייחסים אליה.

וודאי שגם גברים רוצים להיות מושכים, אבל סביר להניח שהם לא שואלים את עצמם את השאלות שאני וחברותיי שאלנו את עצמינו. מדוע? מפני שהם לא חיים בחברה שבה משתמשים ביופי/"אי-היופי" שלהם (כלומר חוסר התואם שבין המראה שלהם לבין הנורמות המסחריות הנהוגות בחברה שלנו) כדי לתקוף אותם. העובדה כי אדם שאינו בדיוק מה שהיינו מכנים "גבר מצודד במיוחד", כמו אורן חזן, מרגיש מספיק בטוח לדבר על מראה של חברת כנסת רק מוכיחה עד כמה הכלי הזה הוא כלי גברי מעיקרו.

נשים צריכות להגיב בחכמה, כל אחת בדרכה שלה, כשהן שומעות עלבונות מעין אלה, שכנראה ימשיכו להיות מוטחים בנו, עד שכל בני דורו המנטאלי של חזן (וגרועים ממנו) ייעלמו מהעולם שלנו.

גברים ששומעים הערות כאלה מצד גברים אחרים צריכים להתגייס לטובת האישה בכל מקרה ומקרה, כאילו ראו מול עיניהם התקפה, שכן מה שהם רואים זהו נסיון ברור להשפיל ולדכא. הגיע הזמן לשים לזה סוף.

מחשבה אחת על “דברים שאפשר לומר לאישה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s